setenayl13

Setenay Senol Senol itibaren 67013 Mascioni AQ, İtalya itibaren 67013 Mascioni AQ, İtalya

Okuyucu Setenay Senol Senol itibaren 67013 Mascioni AQ, İtalya

Setenay Senol Senol itibaren 67013 Mascioni AQ, İtalya

setenayl13

Ah, Cümlenin neşesi ...

setenayl13

Üç kelime: Örme Top Gag. Örme top gagası için desenli bir kitabı nasıl sevemezsin ?!

setenayl13

Bir dizi için iyi bir başlangıç kesinlikle sevdiğimle bitiyorum.

setenayl13

Hiçbir şiir yanlış fikirleri doğru yapamaz. Şairlerin kanı kelimelerle doldurması gerekir. Bin çıplak çıplak çiftçi inliyor ve bükülmeleriyle iyi bir metaforla kıyaslandığında hiçbir şey değil. Nesir uyandırır; iyi seçilmiş sözcük, şeyi açıklar. Ancak şiir çağırır; akılda kalıcı kelime konusunu havadan alır. Vücudu canlı olarak algıladığımız yaradan geçer.

setenayl13

Bladerunner tipi noir dedektif hikayesi ve jack bauer tarzı asskicking'ın gerçekten harika bir karışımı. Öncül, insanların beyninizdeki bilgileri bir bilgisayar çipinde nasıl saklayacağını keşfetti, böylece öldüğünüzde sadece çipi çıkarabilir ve yeni bir vücuda koyabilir ve hiçbir şey olmamış gibi devam edebilirsiniz. Temel fikrin gerçekten ilginç olduğunu düşündüm ve ana karakterin muazzam bir badass olması, okumayı çok eğlenceli hale getirdi.

setenayl13

Geçen sene Felix Gilman'ın "The Half-Made World" hakkında biraz okudum ve duyduğum şey kâğıda gerçekten iyi geldi. Bu, temelde şeytani silahlarla insanüstü haydutlar olan Silahla savaşta düzen kuvvetleri olan The Line (duyarlı tren motorları tarafından yönetilen meçhul uçağı) ile hayali bir batılı bir şeydir. Oldukça karmaşık kadın kahramanı Liv'i sevdim ve kitabın, müthiş olmadan yeterince şiddetli olan bazı mükemmel aksiyon sahneleri vardı. Bazı yorumcular belirsiz sondan olumsuz bahsetti, ancak kitabın, büyük gizemin çoğunun açığa çıktığı mükemmel noktada kaldığını hissettim, ancak nihayet işlerin nasıl oynayacağı açık değil. Öte yandan, bu, batı ve steampunk'u diğerlerinden (Cheri Priest'in "Boneshaker") birleştirmek için çok daha iyi bir girişim olsa da, oldukça başarılı olamadı ve gaz maskeleri ve keşif balonu gibi olağan göstergeleri sportifleştirdi. Neyse ki, bu sefer zombi yoktu. Çok ilginç fikirlerin bazıları iyi gösterilmemiştir, yani Hat dünyası çok belirsiz bir şekilde çizilmiştir. Liv bir motorda seyahat etmesine veya çalışanlarıyla nasıl iletişim kurduğuna veya hatta iletişim kurduğuna rağmen, bir Motor'un nasıl göründüğüne dair gerçek bir açıklama yoktu. Ayrıca, yapılmayan dünyanın nasıl bir şey olduğu hakkında net bir fikrim yoktu, bir sürü ayrıntıyı bir bütün olarak eklemiyordu. Sonuçta, dikkatli bir şekilde önerilir.

setenayl13

Komik, eğlenceli ve çok hızlı bir okuma. Bu gerçekten hoşuma gitti.

setenayl13

My only complaint about this book is that I wished that it were longer. I thought I was a little over halfway through the book when I hit the epilogue. Then I realized the rest of the pages were full of articles and blog posts, which, while interesting, were not as good as the rest of the book. Here's hoping they write a sequel....

setenayl13

This review was posted at Under the Covers Master storyteller, Lisa Kleypas, has brought another series so dear to my heart to an end...gloriously! Ohh what a beautiful book! I always knew Beatrix was special but she is such a sweetheart in this story I couldn't help but love her to pieces. And her hero, Christopher Phelan, is worthy of all her love and attentions. Truly falling in love with Beatrice's beauty on the inside. This book has some of my favorite things... a strong lovable heroine who is not afraid to be a bit unladylike and get dirty sometimes; a hero that is truly that, a hero; love letters and notes (I always love books that have that!); a lot of cute and adorable animals. Beatrix is a favorite of mine. She was always different even in a family like the Hathaways. I love how she started her connection to Christopher through letters while he was during war. Even if she wasn't writing them for herself. And just as she can tame the wildest animals, she's the perfect woman to handle Christopher. Christopher was amazing as well, he was intense and Beatrix was the only thing that seemed to have pulled him through difficult times and is still helping him now. His PTSD was not addressed as good as I thought it should but I find in a lot of historicals with this subject, they don't go too deep either. The Hathaway family makes a small appearance, which just makes me sad because I can't believe there won't be any more books in this series. I will miss it dearly and I am on the hunt now for my next Lisa Kleypas read... Suggestions? Lisa Kleypas wonderful contemporary romance stories but when she's at her best is definitely in historicals. You feel completely transported to the world she describes, as if you were attending the balls and dinners and taking the walks through the gardens with the characters.

setenayl13

Not quote as good as the first book but still quite entertaining. It is interesting to read some history of the beginnings of the country from the point of view of the women.

setenayl13

Solid work went into making this

setenayl13

A little stale in the descriptions of each religion. At the same time, a nice compilation of important passages in the World's holy scriptures. I would recommend Huston Smith's The World's Religions over this book.

setenayl13

Powerful novel. One of the best anti-war books out there in any genre. I read it in high school during the Vietnam War and found it extremely depressing, horrifying, and emotionally draining. And I highly recommend it anyway; it’s a must read book in my opinion. It’s stuck with me for years. I wish it was mandatory for all world leaders and those of military service age to read this one.