roody4866864

itibaren Buzekara, Bosna Hersek itibaren Buzekara, Bosna Hersek

Okuyucu itibaren Buzekara, Bosna Hersek

itibaren Buzekara, Bosna Hersek

roody4866864

Bu kitap mükemmel doğa açıklamalarından, yaşam derslerine, şiirlere, bilimsel keşiflere kadar her şeye sahiptir. Yoğun, ancak vahiy galaksilerine dönüşen detaylarla zengin. Doğada bir yerlerde okumak için son derece appropos.

roody4866864

yanlış koleje gittim.

roody4866864

Anne Tyler'ın sıradan insanlar hakkındaki gözlemlerini seviyorum. Gerçekten hayattaki 'ne olup olmadığını' merak ettim.

roody4866864

Gıda, aile ve gıda politikalarıyla ilgilenen herkes bu kitabı okumalıdır. Çok okunabilir, komik, güzel yazılmış ve gıda kültürümüzün ve siyasetimizin gezegenimiz üzerindeki etkisi hakkında bilgi dolu - sürdürülebilir bir gıda sistemine katkıda bulunmak için yapabileceğimiz veya değiştirebileceğimiz küçük ama etkili şeylerle, daha dikkatli olun "Locavores". Aile hikayesi çok çekici, esprili, ilham verici ve şüphe uyandırdığı için sevdim. Tabii ki, yemek hazırlama ve aile tarifleri ve hesapları olan her şeyi seviyorum. Yemeklerimizin yetiştiği mevsimlerden hindi çiftleşme alışkanlıklarına kadar her türlü şeyi öğrendim!

roody4866864

Yaşlılıkta dostluk hakkında iç açıcı, tatlı, komik bir hikaye.

roody4866864

It's rare when I sit down and read a book in one sitting, but with every Griffin and Sabine book, that's what happens. I love Bantock's writing style. Totally pulls me in and little trinkets like love note and photos, to look at thru out the book. Brillant.

roody4866864

Long before Pollan, Kingsolver et al -- an astonishing 50 years before! -- the Nearings were telling us many of the same things about food. This book is sprinkled with quotes from books as far back as the 17th century. I love the historical perspective this book adds to contemporary writing on healthy food.

roody4866864

The title story is one of the best things I've ever read in my life. The rest of the collection is very hit or miss, however.

roody4866864

Dr. Douglas Ubelaker is the curator of anthropology at the Smithsonian, a consultant for the FBI in forensic anthropology, and teaches of forensic anthropology at George Washington University. There were 75 illustrations that didn't really lose anything by being in b&w. Like some of the other forensics books written by professionals for a popular audience Dr. Ubelaker seemed not to be quite sure what would interest us and what we either didn't need explained or didn't want to know. For example, I really don't need the names and addresses of all the diplomates of the American Board of Forensic Anthropology (6 pages). One of the other reviewers complained that Dr. Ubelaker stated that forensic anthropologists could determine a lot about a person from their bones but then included too many cases where the investigation concluded with identity of the remains still unknown. I guess that's the difference between TV and real life.