westonvanwambeke

Weston Van Wambeke Van Wambeke itibaren Las Delicias, Peru itibaren Las Delicias, Peru

Okuyucu Weston Van Wambeke Van Wambeke itibaren Las Delicias, Peru

Weston Van Wambeke Van Wambeke itibaren Las Delicias, Peru

westonvanwambeke

Biliyorum biliyorum. Bu üç yıldızı veren hayatta kalan tek kişi benim.

westonvanwambeke

Sanırım bu üç Bayern kitabının en sevdiğim yanıydı. Ana karakteri sevdim!

westonvanwambeke

Gerçekten güzel kitap! Henry, II. Orta Çağ Cambridge, İngiltere. Canlı grafikler ve ayarlar. Çok net ve oldukça gerçek karakterler. Çok gizem ve gerginlik. Sapkın bir seri katil suçu ve devam etmek için anti-semitizm kullanarak iş başında. King Henry Sicilya'daki en ünlü tıp fakültelerinden bazı uzmanları getirmek için devreye giriyor. Kahraman, kadın adli tıp doktoru, Sicilya, batı dünyasında bir kadının doktor olmasına izin veren yegane yerlerden biri. Ve o, genellikle şu anda ve bu şekilde İngiltere'de görülen insanlar değil, iki kişi tarafından eşlik ediyor. Ayrıca, alt tonun etkili bir parçası olarak kilise ve devlet arasındaki rekabet, bu durumda devlet kraldır, daha sonraki dönemlerde de duygu ve tutumların daha da farkına varılmasına yardımcı olan işlerin durumudur. aferin.

westonvanwambeke

Daraltmak çok zor, ama bunun en sevdiğim Georgette Heyer olduğunu düşünüyorum. Mükemmel esprili diyalog, karmaşık ilişkiler, yaramaz bir kahraman ve sinir bozucu Austen benzeri yan karakterlere sahiptir. Sophy, herkesin mutluluğunu beraberinde getirdiğinden, çoğu zaman ne yaptığını bile anlamadan, eşsiz ve muhteşemdir.

westonvanwambeke

Topsy'nin İyi Okumalar hakkındaki önerisi nedeniyle bu kitabı okuyun. Sevdim. Kütüphanecilere yeni bir saygı duyduk. Saraybosna ve Haggadah hakkında çok şey öğrendim.

westonvanwambeke

Carrie Fisher'ın onu ve haftada biraz fazla olan bu kitabı dinlediğim hafta sonu "canlı" olduğunu gördüm. Biraz ilginç, özellikle isim düşürücü parçalar. Baskı sürümünde tolere etmek daha kolay olurdu. Yine de büyük kapak sanatı.

westonvanwambeke

** spoiler uyarısı ** Dini imalara rağmen, Thomas Moore'dan çok bilgelik ve pratik rehberlik buluyorum.

westonvanwambeke

This was a fantastic book, but you don't have to understand medicine or cells to enjoy it. The atrocities of such recent history make me so thankful to live when and where I do.

westonvanwambeke

Though slim, this novel is surprisingly thorough in the story of Antinous. Set in the second century A.D., Eromenos recounts Antinous' short life from a young boy living in rural Bithynia to his untimely death. I loved the richness of the details in this book right from the beginning. Eromenos describes all of the scenery of Antinous' home and travels. I knew very little about this time period or Hadrian's rule. However, without knowing much beforehand, I fell into the story and felt like I knew Antinous personally. Antinous meets Emperor Hadrian on one of Hadrian's tours through his empire. Shortly thereafter, Antinous is invited to study at Hadrian's school in Rome. Antinous excells in his studies, causing Hadrian to notice him once again. As Antinous deals with the social stratification that exists within Rome and especially Hadrian's court, Hadrian begins to pay more attention to Antinous. Antinous learns that Hadrian's current favorite young boy is getting too old to be considered a favorite anymore. After some time, Hadrian invites Antinous on a trip. Antinous learns on that trip what it means to be one of Hadrian's eromenos. From then on Antinous works to figure out what his role is in Hadrian's court. He doesn't want to abuse any power he may be given and he works to stay as Hadrian's favorite while maintaining his own self-respect . When Antinous starts to grow too old to stay in the same position in Hadrian's court, he must decide what the rest of his life will be like. How will he take care of himself and who will stay on his side. Antinous' decision is poignant and beautifully written. While I highly enjoyed Eromenos, I want to know more about the people surrounding Antinous, especially Hadrian. The story is told only through Antinous, who has to spend most of the time figuring out life at court by himself. I want the whole story and what the other characters thought and how they viewed Antinous. Therefore, I enjoyed this novel as a microcosm on Antinous' life but it did leave me wanting more because I felt there was more to the story.