marcellegriffin

Marcelle Griffin Griffin itibaren Wise, MI 48618, Birleşik Devletler itibaren Wise, MI 48618, Birleşik Devletler

Okuyucu Marcelle Griffin Griffin itibaren Wise, MI 48618, Birleşik Devletler

Marcelle Griffin Griffin itibaren Wise, MI 48618, Birleşik Devletler

marcellegriffin

Ne kadar eğlenceli bir kitap. Okurken o kadar çok yüksek sesle güldüm ki bitirir bitmez okumak istedim.

marcellegriffin

Bu kitabı okumaktan gerçekten keyif aldım. ABD'de daha akıllı olursunuz ve hem siyaset hem de oradaki insanlar hakkında daha keskin ve daha incelikli bir bakış elde edersiniz. Son derece iyi yazılmış ve Krasnik de kitap hakkında daha iyi bilgi sahibi oluyor, kendini veya hikayesini kurtarmıyor, ama asla devralmıyor. Çeşitli parçaları birbirine bağlayan ABD hakkındaki deneyimleri ve düşünceleri, böylece sadece bir dizi rastgele röportaj değil, bir bütün olarak yaşanıyor. En büyük yazarlardan bazılarıyla sohbet ederken, ister yazar ister gazeteci olsun, Amerika Birleşik Devletleri'nde uzun bir yol kat edersiniz. Kürtaj, ırk, cinsellik, din - her şey ilginç ve genellikle çok düşündürücü bir şekilde dönüşür. Krasnik ile çok iyi bir şirkettesiniz.

marcellegriffin

I hated this book. I thought it would get better, and it never did.

marcellegriffin

This was a fun mystery about a group of neighbors who all must play "The Westing Game" in order to win Sam Westing's 200 million dollar inheritance. All of the would be heirs wonder why they are brought together, but everyone is not who they seem. A track star, a un-loved little girl, and angry restaurant owner, a lonely secratary, a cleaning lady, a old delivery boy, a doctor, and Chinese woman, a girl with dreams, a seamstress, an interior decorator and a handicapped boy. In the end, they all learn something about life and somehow they all end up better because of Sam Westing's game.

marcellegriffin

Great ending to the series. I will have to catch up on her other books.

marcellegriffin

A fun and engaging read but the women (er, chicks) were quite negatively stereotyped in terms of their dependence and their painfully pathetic tendencies. These few - though central - contrived characters made it a little hard for me to swallow, on the whole. There is, however, one strong and multi-dimensioned woman in the story but I found her to be unlikable and, incidentally, whenever I read her lines I could always hear a heavy smoker's voice, which admittedly is my fault but still, you see, hard to bear.